Робота з молодими педагогами
ПОЛОЖЕННЯ
про школу молодого педагога
КПНЗ „Дитячо-юнацький центр” ДМР
1. Загальні положення
Школа молодого педагога є складовою частиною системи підвищення кваліфікації вчителів і об’єднує вчителів з вищою та середньою спеціальною освітою, що мають стаж менше 3 років.
Школа молодого педагога – це постійно діюче професійне об’єднання педагогів, створене за ініціативою методичного кабінету.
2. Мета і завдання
Мета: Формування у молодих педагогів високих професійних ідеалів, потреб в постійному саморозвитку і самовдосконаленні.
Завдання школи:
Ø задовольняти потреби молодих педагогів у неперервній освіті і надавати допомогу у подоланні різних утруднень;
Ø сприяти формуванню індивідуального стилю творчої діяльності педагогів;
Ø допомагати молодим вчителям впроваджувати сучасні підходи і передові педагогічні технології у навчально-виховний процес.
3. Функції і обов’язки
· Організація групових занять для молодих педагогів, проведення практичних семінарських занять, науково-практичних конференцій, заслуховування звітів слухачів школи молодого педагога з питань організації навчальної діяльності і професійної освіти.
· Організація вивчення професійних потреб молодих педагогів, допомога в самовдосконаленні.
· Організація роботи щодо вивчення передового педагогічного досвіду в освітніх закладах.
4. Права слухачів школи молодого педагога
Ø брати участь у конференціях, творчих і педагогічних майстернях;
Ø використовувати матеріальну базу школи для самоосвіти;
Ø одержувати консультативну допомогу від педагога-наставника;
Ø підвищувати свою кваліфікацію.
5. Відповідальність
Учасники і керівник школи молодого педагога несуть відповідальність за виконання поставлених перед ними завдань, функцій і обов’язків.
6. Управління школою молодого педагога
Для організації роботи школи молодого вчителя призначається керівник із числа досвідчених педагогів, що мають вищі тарифні розряди чи педагогічні звання. В річний план роботи включаються графік проведення занять, відкритих уроків з певної тематики. Протягом навчального року проводиться не менше 4 занять школи молодого педагога, практичні семінари.
До основних форм роботи з молодими педагогам відносяться:
Ø круглі столи, семінари з науково-методичних питань, творчі звіти вчителів;
Ø відкриті заняття і виховні заходи;
Ø лекції, повідомлення і дискусії з методики викладання предмету і виховання;
Ø рольові та ділові ігри, моделювання навчальних занять, тренінги тощо;
Ø вивчення передового педагогічного досвіду.
7. Діловодство
Ø положення про школу молодого педагога;
Ø план роботи;
Ø банк даних про слухачів школи в молодого педагога: кількісний і якісний склад (вік, освіта, спеціальність, педагогічний стаж, рік закінчення вищого навчального закладу);
Ø методичні рекомендації.
Банк даних про слухачів школи молодого педагога
Дитячо-юнацького центру
на 2020-2021 навчальний рік
№ | ПІБ педагога, посада | Вік | Освіта | Посада | Педагогічний стаж |
1 | Русенчик Ірина Сергіївна | 21 років | середньо-спеціальна | керівник гуртка | 1 рік 5 місяців |
2 | Борозенець Андрій Іванович | 52 років | повна загальна середня
| керівник гуртка | 2 роки 11 місяців |
3 | Паригіна Яна Юріївна |
24 років | вища освіта | керівник гуртка | ____ |
4 | Горєлова Тетяна Володимирівна | 36 років | вища освіта | керівник гуртка | ____ |
2.Завжди будь люб’язним, привітним і доброзичливим.
3.Ніколи не говори зайвого. Думай про наслідки сказаного тобою.
4.Пам’ятай, що успішна робота – це професіоналізм плюс порядність.
5.Дбай про своє добре ім’я – це найвища цінність сучасного вчителя.
6.Думай про інших, а не лише про себе.
7.Турбуйся про своїх колег, вихованців – вони створюють твій імідж.
8.Дбай про свій зовнішній вигляд. Пам’ятай: привабливий зовнішній вигляд – запорука позитивного іміджу.
9.Говори і пиши гарною мовою. Твоя мова й мовлення – ознаки інтелекту.
10.Пам’ятай, що впевненість у собі не повинна заважати скромності.
2.Вступаючи в контакт з дітьми, не варто будувати зверхні стосунки з ними. Пам’ятай: навіть малюк у взаєминах з дорослими якоюсь мірою відстоює свою незалежність.
3.Частіше усміхайся. Пам’ятай: твоя усмішка при зустрічі з вихованцями свідчить про те, що зустріч з дітьми тобі приємна, усмішка створює загальний позитивний настрій.
4.Важливе завдання вихователя – передбачити ситуації, які виникатимуть на занятті. Пам’ятай: помилці легше запобігти, ніж виправити її.
5.Вчися вислуховувати навіть тоді, коли вихованці помиляються або якщо в тебе обмаль часу. Пам’ятай: кожен вихованець повинен знати, що ти його вислухаєш.
6.Пам’ятай: основне призначення в оцінюванні досягнень – правильно визначити результати навчання вихованців, засвоєння ними знань, умінь та навичок, динаміку змін їх успішності.
7.Наполегливо оволодівай навичками самоаналізу заняття.
Пам’ятай слова В.О.Сухомлинського: «Один із секретів педагогічної творчості і полягає в тому, щоб пробудити в учителя інтерес до пошуку, до аналізу власної роботи. Хто намагається розібратися в хорошому і поганому на своїх взаєминах з вихованцями, той уже досяг половини успіху»
2.Переконайтесь, чи все готове до заняття.
3.Прагніть до організованого початку заняття.
4.Починайте працювати з дітьми енергійно. Ведіть хід заняття так, щоб кожен вихованець із самого початку його і до кінця був зайнятим ділом.
6.Особливо слідкуйте за тими, у кого нестійка увага. Попереджайте відразу ж наміри порушити робочий ритм. Звертайтесь з питаннями до тих, хто може на занятті відволікатись.
7.Мотивуйте оцінку досягнень, скажіть вихованцеві, над чим йому слід попрацювати додатково. Це привчатиме до дисциплінованої праці. Вихованець буде звикати до того, що вказівки викладача потрібно виконувати обов’язково.
8.Закінчуйте заняття загальною оцінкою роботи гуртка і дій окремих вихованців. Нехай всі відчують почуття задоволення від результатів праці. Постарайтесь помітити позитивне в роботі недисциплінованих дітей, але не робіть це занадто часто.
9.Утримуйтесь від зайвих зауважень.
11.Пам’ятайте: налагодження дисципліни може бути єдиною ланкою педагогічної практики, де допомога йде на користь.
12.Звертайтесь за допомогою до самих вихованців. З порушником, якого діти не підтримують, легше справитись.
13.Не допускайте конфліктів з усіма дітьми чи зі значною частиною гуртка, а якщо вони виникли, не затягуйте конфліктну ситуацію, шукайте розумні шляхи вирішення.
Сучасне заняття – це насамперед заняття, під час якого педагог вміло використовує всі сучасні технології для озброєння вихованців глибокими й усвідомленими знаннями, використовує індивідуально-особистісний підхід до дітей, задіє всі можливості гуртківців для осмисленого засвоєння знань.
Ось чому якість підготовки вихованців в гуртку по тій або іншій дисципліні багато в чому визначається рівнем проведення заняття, його змістовною і методичною наповненістю, його атмосферою. Для того, щоб цей рівень був достатньо високим, треба, щоб викладач в ході підготовки заняття намагався зробити його своєрідним твором із своїм задумом, зав’язкою і розв’язкою подібно будь-якому витвору мистецтва.
Як же побудувати хід такого заняття? Як зробити так, щоб викладач не тільки озброював вихованців знаннями і уміннями, значущість яких неможливо оспорити, але щоб все, що відбувається на занятті, викликало у дітей щирий інтерес, справжню захопленість, формувало їх творчу свідомість?
·Отже, початковою науковою ідеєю сучасного заняття є єдність навчання, виховання і освіти.
·Загальною функцією якого є цілісне формування і розвиток особистості на основі розвиваючого навчання.
·Формування міцних мотивів навчальної діяльності, постійного самовдосконалення, самонавчання, самовиховання.
·Ефективна дія навчальних прийомів щодо розумового виховання.
·Виховання вольових якостей, мотивів і досвіду поведінки.
·Формування етичних основ поведінки, зорієнтованих на загальнолюдські цінності.
·Виховання культури відчуттів.
Мета заняття носить триєдиний характер і складається з трьох взаємозв’язаних, взаємодіючих аспектів: пізнавального, розвиваючого і виховного. Триєдина мета заняття – це наперед запрограмований педагогом результат, який повинен бути досягнутий учасниками навчального процесу (вихователем і вихованцями).
- здійснювати виконання головних вимог до оволодіння знаннями: повноту, глибину, усвідомленість, систематичність, системність, гнучкість, оперативність, міцність.
- формувати навички – точні, безпомилково виконувані дії, доведені до автоматизму.
- формувати уміння – поєднання знань і навиків, які забезпечують успішне виконання діяльності.
Доцільно при плануванні освітньої мети заняття вказати, якого рівня якість знань, умінь і навиків (репродуктивного, конструктивного або творчого).
·Розвиток мови
.Розвиток мислення
·Розвиток сенсорної сфери (окомір)
·Розвиток рухової сфери.
Виховне навчання - це таке навчання, в процесі якого організовується цілеспрямоване формування запланованих педагогом відносин гуртківців до різних явищ навколишнього життя.
1 – цілеспрямованість його діяльності;
2 – характер відносин з вихованцями;
3 – індивідуально-особистісний підхід до вихованців;
4 – диференційований підхід до навчальної діяльності;
5 – уміння педагога приводити у відповідність зміст навчального матеріалу, методи навчання і форми організації пізнавальної діяльності вихованців;
6 – робота по формуванню і розвитку навичок і умінь;
7 – робота по розвитку пізнавального інтересу;
8 – робота по формуванню знань, умінь і навичок і озброєнню вихованців способами пізнавальної діяльності;
9 – розвиток здібностей вихованців;
10 – об’єктивність оцінювання навчальних досягнень;
11 – ефективність зусиль, що розвивають особистість;
12 – ефективність виховних впливів.
Як бачимо, оцінка результату роботи керівника гуртка на занятті – процес достатньо багатоаспектний і складний. Він не закінчується на характеристиці цих критеріїв, бо результати роботи вихованців на занятті є також і критеріями роботи педагога.
Тема заняття.
Тип заняття і його структура.
1.Яке місце даного заняття в темі? Як це заняття пов’язане з попереднім?
2.Психолого-педагогічна характеристика гуртка.Які особливості гуртківців були враховані при плануванні занять?
3.Яка триєдина дидактична мета заняття.
4.Підбір змісту, форм і методів навчання відповідно до мети заняття. Виділити головний етап і дати повний його аналіз, ґрунтуючись на результативності. Яке поєднання методів навчання було вибрано для пояснення нового матеріалу?
5.Раціонально чи був розподілений час, відведений на всі етапи заняття? Чи логічні “зв’язки між цими етапами?
6.Підготовка дидактичних матеріалів, таблиць відповідно до мети.
7.Як було організовано контроль за засвоєнням знань, умінь і навичок? На яких етапах заняття? В яких формах? Якими методами? Як організовано регулювання і корекцію знань вихованців?
8.Яка психологічна атмосфера на занятті, яке спілкування між учасниками навчального процесу?
9.Как ви оцінюєте результативність мети заняття? Чи вдалося реалізувати всі поставлені задачі? Якщо не вдалося, то чому?
10.На майбутнє, які подальші перспективи у навчальній діяльності. Над чим треба працювати?
·чітко визначити і сформулювати для себе його тему;
·визначити місце теми в навчальному курсі;
·визначити ведучі поняття, інакше кажучи, подивитися на хід заняття ретроспективно, і, навпаки, позначити для себе ту частину матеріалу, яка буде використана, інакше кажучи, подивитися на заняття через призму перспективи своєї діяльності.
2. Визначити та чітко сформулювати для себе і окремо для вихованців цільову установку – взагалі, чому навчитися? У зв’язку з цим потрібно визначити навчальні, розвиваючі і виховні функції.
3. Спланувати та продумати, який матеріал підібрати?
Підібрати, також, літературу по темі. При цьому, якщо йдеться про новий теоретичний матеріал, слід намагатися, щоб до списку увійшли енциклопедичні та науково-популярні видання. Треба відібрати з доступного матеріалу тільки той, який служить рішенню поставлених задач найпростішим способом.
Підібрати навчальні завдання, метою яких є:
·пізнавання нового матеріалу;
·відтворення;
·застосування знань в новій ситуації;
·застосування знань в незнайомій ситуації;
·творчий підхід до знань.
Розділити завдання на три групи:
·завдання, що підводять вихованця до відтворення матеріалу;
·завдання, що сприяють осмисленню матеріалу;
·завдання, що сприяють закріпленню матеріалу.
4.Продумати “родзинку”заняття.Кожне заняття повинно містити щось, що викличе здивування, подив, захоплення гуртківців – одним словом, те, «що вони будуть пам’ятати, коли все забудуть». Це може бути цікавий факт, несподіване відкриття, красивий досвід, нестандартний підхід до вже відомого.
5.Згрупувати відібраний матеріал.Для цього подумати, в якій послідовності буде організована робота з матеріалом, як буде здійснена зміна видів діяльності. Головне – це вміння знайти таку форму організації заняття, яка викличе підвищену активність вихованців, а не пасивне сприйняття нового.
6.Спланувати контроль за діяльністю учнів на уроці, для чого подумати:що контролювати;як контролювати;як використовувати результати контролю. При цьому не забувати, що чим частіше контролюється робота всіх, тим легше побачити типові помилки і утруднення, а так само показати справжній інтерес педагога до їх роботи.
7.Підготовити устаткування для заняття.Скласти перелік необхідних наочних посібників, технічних засобів навчання, приладів тощо.
8.Підготовлений таким чином хід заняття повинен міститись в конспекті.
- формальну;
- змістовну;
- аналітичну.
Дата проведення ___________
Місце проведення __________
Тема:______________________
Мета:
1.Освітня _____________.
2.Розвиваюча ___________.
3.Виховна ______________.
Етап заняття, ціль, що роблять